30 Temmuz 2014 Çarşamba
 
10.10.2012 Gazetemize abone olmak için 0542 296 60 69  |   10.07.2013 RAMAZAN-I ŞERFİNİZ HAYIRLI OLSUN  |  
 Anasayfa
 İletişim
 Künye
 Tüm Haberler
 Web Mail
SON HABERLER
GÜVERCİN ALMAYA GİDERKEN KAZA YAPTILAR:3

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KOZAN ŞUBE BAŞKANI AV. ZİHNİ ÇUBUKÇU'NUN BASIN AÇIKLAMASI

ÇOCUĞUNUN ANNESİNİ KAÇIRDIĞI İÇİN CEZAEVİNE GİRECEK

KOZAN'IN TEK MUHTAR ADAYI, HABİBE UÇAK

CHP HER YERDE

DOST SİTELER
TÜRK SOLU
KOZAN DİYARI
KOZAN HABER
KOZAN BELEDİYESİ
KAYMAKAMLIK
UĞURLUBAĞ KÖYÜ
KOZAN BİLGİ
ÖNEMLİ LİNKLER
T.C. KİMLİK NO
SSK PRİM SORGU
BAĞ-KUR PRİM
VERGİ KİMLİK NO
ARAÇ SORGULAMA
TELEFON FATURA
DÜNYA'DA BARIŞ
İSTATİSTİK
Online: 3 
Bugün 200 
Toplam 481566 
Ip No: 54.198.140.182
PİYASALAR
-
 
-
HAVA DURUMU
°C
GAZETELER
SOFRALARIN VAZGEÇİL MEZİ EKMEK 26.03.2010

EKMEK: Başta tahıllar olmak üzere çeşitli bitkisel ürünlerden öğütülmüş unu, suyla yoğurarak elde edilen hamurun genellikle mayalandıktan sonra ateşle, sac üzerinde, tandırda, fırında ya da tepside pişirilmesiyle hazırlanan yiyecek.

Tarihçesi:

Tarih öncesi çağlardan beri temel yiyecekler maddelerinden biri olan ekmek, dünyanın çeşitli yerlerinde değişik malzemelerle ve değişik yöntemlerle hazırlanır.

Ekmeğin yaklaşık 12 bin yıl önce yapıldığı ve kabaca ezilmiş tahılı suyla yoğurarak hazırlanan hamurun kızgın taşlar üstünde, sıcak külle örtülerek pişirildiği sanılmaktadır.

Yapılan araştırmalardan anlaşıldığına göre, M.Ö.400 yıllarında Babiller fırınlarda ekmek pişirmeyi biliyorlardı. Yine M.Ö.4300 yıllarında değirmencilik fırıncılık sanatının icra edildiği yapılan kazılardan anlaşılmıştır. Anadolu’da yaşamış Asur, Hitit ve Sümer medeniyetlerinin tarım ve ekmekçilikte uğraştıkları bilinmektedir.

 M.Ö.2600 yıllarında eski mısırlıların, Buğdan unundan yoğrulmuş hamuru mayalandırarak kabarık ekmekler elde ettikleri ve ekmek pişirmek için çeşitli fırınlar geliştirdikleri de bilinmektedir.

Türkiye’de ekmek, genellikle buğday unundan yapılır. Bazı yörelerde buğday ununa arpa,  çavdar gibi başka tahılların unları da katılarak ev ekmeği yapıldığı görülür. Doğu Karadeniz de ise yaygın olarak mısır ekmeği yapılır. Anadolu da ev ekmeği yufka, pide ve somun olmak üzere başlıca üç çeşittir.

Ev ekmeği; hamuru evlerde elde yoğrulur, sacta, tandırda veya ilkel fırınlarda pişirilir. Saçta pişirilen ekmeğe bazlama ve yufka denir. Tandır ekmeğinin en yaygı olanı pide’dir. Ev fırınlarında ise daha çok somun yapılır.

 

Elde edilişi:

Ekmek, maya, katkı maddesi, tuz ve suyun belli oranlarda karıştırılıp yoğrulması ve hamurun belli bir süre mayalandıktan sonra pişirilerek elde edilmesi işlemi. Yoğurma, unu hamura çevirir, mayalama, hamuru ekşitip kabartır, pişirme ise ekmek haline getirilir.

 

Ekmek tüketimi

Türkiye’de yaklaşık olarak günlük 100 milyon ekmek üretilmekte ve bu ekmeğin %10 ‘a yakın bölümünün bilinçsiz tüketimden dolayı çöpe atılmaktadır.

İsrafın önlenmesi amacıyla evlere ihtiyaçtan fazla ekmek alınmamalı. Artan ekmekler poşette saklanarak kısa sürede tüketilmeli uzun süreli saklamak için ise poşet içerisindeki derin dondurucuya konulması durumunda bayatlaması engellenmektedir.

 

Ekmeği kesme formülü

Eğer ekmek çok sıcaksa kolay kolay  parçalanmadan kesilmez. Bıçağı kaynamakta olan suyun içine sokulup iki, üç dakika kadar tutulduktan sonra çıkartılıp, üzerindeki suları sildikten sonra ekmeğin kesilmesi durumunda dilimlerin parçalanmayıp, düzgün olduğunu göreceksiniz.

Büyük kentlerde ekmek fırınlarına bakıldığında çeşitli özelliklere sahip ekmek türlerini görmemiz mümkündür.

Örneğin ABD. satılan ekmekler hem pahalı hem de damak zevkimizin çok uzağında olduğunu gözlemlemiş bulunmaktayım.

İçi adeta hamur halindedir. Zaten emeklerin çoğunluğu dış ülkeden ithal edilmektedir.

Örneğin Fransa’dan ülkemizde ekmek üretim yerlerinin hem çok temiz hem de hijyenik koşullara olması sağlık açısından çok önem arzetmektedir.

Farelerin, hamam böceklerinin cirit attığı yerler olmamalıdır.

Star tv  de izlediğim üzere, Tarsus belediye başkanı Burhanettin Kocaman’ın bu gibi yerleri bizzat kendisi ve ekibi sıkı kontrolden geçirmektedir. Kutlarım bu duyarlı Belediye Başkanını.

-Halkın tercih ettiği ve günlük olarak tükettiği belli başlı ekmek çeşitleri:

1-Normal ekmek

Normal ekmek; un, su, tuz, maya ve gerekli durumlarda katkı maddesi ilave edilerek üretilmektedir.

İnsan beslenmesi açısından önemlidir. Karbonhidratça zengin bir yapısı vardır.

100 gramında yaklaşık 240-280 kalori bulunmaktadır. Ekmeğin bileşiminde; kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi mineraller de yer almaktadır. Ekmekte bulunan % 1,5-% 2 civarında yağın önemli bir bölümünü yine beslenmemiz için gerekli olan esansiyel özelliğe sahip Linoleik asidin, kolesterolün azaltılması ve damar sertliğinin önlenmesi gibi önemli fonksiyonları da vardır.

 

2-KÖY EKMEĞİ:

Tam randımanlı buğday ununa, maya, tuz, su ve gerekli durumlarda katkı maddesi ilave edilerek üretilmektedir. Kepekli ekmek ile aynı faydaları sağlamaktadır. Köy ekmeği ile kepekli ekmek arasındaki fark, bazı istisnalar hariç lezzet farkından ibarettir.

 

3-KEPEKLİ EKMEK:

Normal ekmek formülasyonuna % 20-25 kaba ve kırmızı renkli kepek ilave edilerek imali gerçekleştirmektedir. Vücutta kilo artışını önlemek, bağırsağın hızlı çalışmasını sağlayarak, bağırsak kanseri olma riskini azaltmak, kalp damar sertliğine direnç sağlamak, kabızlığı yok etmek gibi etkileri görülmektedir. Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle kepekli ekmek, insan sağlığı açısından benimsenecek bir ürünüdür.

 

4-ÇEŞNİ BAHAR:

Çeşnibahar, soya proteini içerir. Soya proteini, kolesterol oranını düşürmeye, düşük kolesterol, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu ekmekteki soya proteini oranı % 10’dur. Bu ekmekten günde 1 adat tüketilmesi durumunda 30 gr. soya proteini alınmış olur. İçindekiler: Tam buğday unu, karışık tahıl unu (Soya Proteini, Yulaf unu, Çavdar unu, Arpa unu) Maya, Tuz, Soya Yağı, Soyalı Çeşni, Ekmek katkıları (Emülgator (E 472) unu) Askorbik Asit ( E 300), Sakaroz, Fungal Enzim, Hemiselülaz Ksilenaz Enzim)

 

5-SOMUN:

Somun; 800 gr ağırlığında olup doyurucu özelliğe sahiptir. Uzun zaman dayanan lezzetli ve kendine has kokusu olan bir ekmektir.

 

6-TIBBİ EKMEK:

Tıbbi Ekmeğin ana hammaddeleri; mısır nişastası, gam ve pek’tir. Tıbbi ekmek ve unu; çölyak hastaları, fenilketnüri hastaları, diğer metkobalizme hastaları, müzmin böbrek hastaları ve amonyak yüksekliğine neden olan karaciğer hastaları için üretilmektedir.

 

7-TUZSUZ EKMEK:

Tam Normal hamur formülasyonunda tuz kullanılmayarak üretilmektedir. Diabet, hiper tansiyon, böbrek rahatsızlıkları, kalp ve bazı metabolik hastalıkları olanların ekmeği tuzsuz yemeleri tavsiye edilmektedir.

 

8-FINDIKLI EKMEK:

Bilindiği üzere fındık çok iyi bir enerji kaynağıdır. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kalp ve damar sağlığı açısından çok yararlıdır. Kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Kansızlığı iyi gelir. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Enerji verdiği ve besleyici olduğu için gelişim çağındaki çocuklara tavsiye edilir.

 

9-SİMİT (Küncülü Gevrek):

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen, susamı, kokusu, gevrekliği ve lezzetiyle hayatımızda vazgeçemediğimiz bir üründür. Çoğu kez yemek yerine de geçmektedir. El değmeden değişik formlarda üretilmektedir.

 

10-CABATA EKMEK:

Ciabatta (cabata) ekmeğinin yapılışında ilk fermantasyonun uzun tutulması hamura ilave edilen zeytinyağından dolayı ekmek şekillerinde ve gramajlarında çeşitlilikler gözlenmesi, en büyük farklılığıdır. Cibatta yapımında “Biga” adı verilen bekletilmiş maya kullanılmaktadır. Cibatta’nın dış kabuğu sert ve unsu, iç gözenekleri yumuşak ve farklı gözeneklidir. Çıtır çıtır unsu zeytin kokusuna sahip olması, içeriğinde kullanılan zeytinyağından kaynaklanmaktadır. Zeytinyağının kalp dostu bir besin olduğu bilimsel çevrelerce kabul edilmekte olup, damar tıkanıklığını kontrol etmekte, kolesterolü önlemede, tansiyonu düşürmede yardımcı etkisi vardır. Ciabatta, özellikle sabah kahvaltıları ile ilköğretim öğrencilerinin beslenmelerinin vazgeçilmez bir ürünüdür.

 

KOZAN’DA EKMEK KÜLTÜRÜ:

Gerek köylerde gerekse şehirde yaşayan birçok ailenin yegane ekmeği, yufka (yuka) ve bazlamadır.

Konu komşunun biraraya gelip yardımlaşarak geceden yoğurdukları hamuru beyaz, temiz büyükçe bir bez arasında ayaklarla tepeleyerek özleşmesi sağlanır. Sonra bezi yapılarak büyük teştlere konulup üzeri nemli bir bezle örtülür. Sabah erkenden (güneşe kalmadan) ocak yakılır, sonra da ekmek tahtaları karşılıklı dizilir. Ortasına da ita denilen beyaz bir bez serilir. Bezlere un dökerek oklava ile ekmek haline getirirken artan unlar öndeki ita’ye dökülür. Bu una da ufra denilir.

Ekmekler yapıldıkça alta ateş üstü sac olan ocakta, evraaçla ters yüz ederek pişirilmeye başlanır. Bu ekmeği pişirmek için maharet ister. Aksi halde ekmek yakılarak ekmek olmaktan çıkar. Ekmekler pişirildikçe üsü üste konulur. En sonunda da evdeki ekmek selesinde yerini alır. Yerken de bir bez yada sofra arasına konulan her ekmeğe hafif su serpilerek (sulayarak) üzeri örtülür (bastırılır)…bir süre sonra da yumşayan ekmekler düzülerek (katlanarak) sofrada muhafaza edilir.

Ekmek yapımı esnasında, yufkanın daha küçük ve kalınca açılma şekline Çevirme adı verilir. Bu çevirmenin içine patates, çökelek kavurması yada göğlemez (güveldek) konularak konuya-komşuya, gelene-geçene dağıtılır.

Ekmek yaptıranın işi tamamen bittikten sonra, bazı aileler az sayıda ekmek yada bazlama yaparlar. Veyahutta kesmiş oldukları kesme (erişte) yi sacı ters çevirerek içerisinde kavururlar.

Ekmek yapanları ise yemek olarak, ateşe gömdükleri patatesleri yada ateşte pişirilen patlıcanları gavuraşı yaparak yerler.

 

BAZLAMA:

Sacta, tavada toprak bir kapta yapılan bazlama çeşitli isimler alır. Örneğin; Setik, mayalı, ekmek ufaklarının ıslanarak yapıldığı bazlama. Köy yerlerinde Bezdirme de denildiği görülmektedir.

 

EV VE ÇARŞI ÇÖREĞİ:

Hamuru evde yapılarak çarşıdaki fırınlarda pişirttirilen esmer çörekler. ÇARŞI ÇÖREĞİ isi, Fırınlarda yapılıp satılan çöreklerdir. Eski yıllarda köyden şehre gelen bazı kimseler, beraberinde getirdiği yufka ekmeğin içine çarşı çöreği koyarak katık yapıp yediği söylenir.

Muhacir’lerin evlerinin önündeki özel fırınlarında pişirdikleri ekmeğin tadına doyum olmaz. Çocukluk yıllarımda fırından urup (dörtte bir) yada yarım ekmek alıp, içine İsmail Ateş’in yada mektepli’nin dükkanından Kavlak Osman’ın helvasından koyarak yerdik.

Ekmek, Türk toplumunda çok kutsal’dır. Yerde görülen bir ekmek parçası yerden alınarak üç sefer öpülüp, bir duvar yada ağaç kovuğuna konulur. Eskiden anneler çocuklarına şöyle seslenirlerdi. Haydin artık gelin. Ekmek yiyeceğiz. Yani Yemek yemeği kastetmektedir.

Allah herkesin sofrasına Halil İbrahim bereketi versin…

 

(Bitti)

 
YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI
ATATÜRK’ÜN BÜYÜKLÜĞÜ - 05.01.2013
ATATÜRK’Ü ÖĞRENMEK - 05.01.2013
Yolumuz, Çağdaş Uygarlıktır - 23.10.2012
YÜKSEL ÖZDEN ANISINA AĞIT YARIŞMASI - 14.10.2012
SAĞLIKÇI HALK KAHRAMANLARI - 14.10.2012
DÜZİÇİ ÇİTLİ KÖYÜ - 14.10.2012
ŞABAN ATA- ALİ ATA - 13.10.2012
ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN - 17.09.2012
EFSANELER ŞEHRİ ANAVARZA - 09.09.2012
YAYLA SONU - 03.09.2012
ORHAN KEMAL - 26.08.2012
UNUTULMAYANLAR - 8/20/2012
ANADOLU BOZKIRI VE ANITLARI - 13.08.2012
GÖRDÜKLERİM DUDYUKLARIM - 06.08.2012
KUTSAL GÜÇLER - 30.07.2012
MAVİ GÖZLÜ KADINLAR - 23.07.2012
TEKİR YAYLASI 2 - 21.07.2012
TEKİR YAYLASI - 21.07.2012
ASPİRİN HARİKA İLAÇ - 02.07.2012
ÇILDIRAN VE ÇILDIRTAN SICAKLAR - 25.06.2012
Cumhuriyet Döneminde Halk Eğitimi - 11.06.2012
AVUKAT HASAN KÜTÜKOĞLU VE KURTULUŞ ANILARI - 04.06.2012
ULVİ KILIǒIN ARDINDAN - 28.05.2012
Atatürk’ün İlk Öğretmeni Şemsi Efendi ve Okulu - 19.03.2012
Okul Öncesi Eğitim - 19.03.2012
Osmaniye’den Özden Ailesinden Haber Var. - 19.03.2012
OSMANLI’DA NOTERLİK: - 28.02.2012
GEÇMİŞTEN BUGÜNE NOTERLİK - 20.02.2012
HOROZUN SECERESİ - 13.02.2012
KIŞ GELDİ - 04.02.2012
İKİ İNSAN İKİ OZAN - 30.01.2012
DALDAN DALA / OLAYDAN OLAYA - 30.01.2012
AZERBAYCAN CUMHURİYETİ - 14.01.2012
ADANA’NIN KURTULUŞU - 09.01.2012
YENİ YIL - 02.01.2012
ANLAMLI BİR ZİYARET - 26.12.2011
TUTUM, YATIRIM VE TÜRK MALLARI - 12/19/2011
YOL, OKUL VE UYGARLIK’TIR - 12.12.2011
MİLLİ TÜRK İSİMLERİ - 07.12.2011
DAÇO GAZİ PROJESİ - 28.11.2011
ÖĞRETMENLER GÜNÜ - 19.11.2011
CUMHURİYET BAYRAMI - 31.10.2011
“ BİR LİRA” YARDIM KAMPANYASI 3 - 24.10.2011
“DAÇO” - 17.10.2011
YILIN BABASI - 08.10.2011
YANĞIN YERİ - 10/1/2011
ÖRNEK BİR PROJENİN İLGİNÇ ÖYKÜSÜ - 24.09.2011
OKUL GÜNLERİ BASLARKEN - 19.09.2011
 - 
HANIMIN ÇİFTLİĞİ - 10.09.2011
ZAFER VE ŞEKER BAYRAMI - 27.08.2011
GERÇEKLER VE ANILAR - 20.08.2011
DEĞİRMEN RESTAURANT - 13.08.2011
MEFTUNE AYHAN - 06.08.2011
GÖZLÜK YAKUP EROL(OTO ELEKTRİKÇİ) - 02.08.2011
KOZAN’IN KURTULUŞ BAYRAMI - 28.05.2011
KOZAN SEVDASI - 14.05.2011
AHMET SEL´DEN HABER VAR - 14.05.2011
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI - 30.04.2011
TBMM ´NİN TARİHÇESİ - 30.04.2011
SEÇİM-GEÇİM VE SEÇMEN - 3/26/2011
POLİTİKA NEDİR? - 3/19/2011
8 MART - 3/12/2011
TÜRK ORDUSU - 2/26/2011
KOZAN´IN ZENGİNLİĞİ - 2/21/2011
ANIMSATMA VE BEKLENTİ - 2/12/2011
TRAFİK SORUNLARI - 05/02/2011
KAHVEHANELER - 1/29/2011
KAĞIT VE KALEM - 24.01.2011
YARI YIL TATİLİ - 15.01.2011
2010´DA NELER OLDU KOZAN´DA - 08.01.2011
HÜSEYİN MELEMİŞ(2) - 01.01.2011
HÜSEYİN MELEMİŞ - 25.12.2010
DURMUŞ ALİ ATA(ÇITA) - 20.12.2010
ŞEHRENGİZ-İ KOZAN - 11.12.2010
İKİ YAZAR-İKİ KİTAP - 04.12.2010
ÖĞRETMENLER HAFTASI - 11/27/2010
RESSAM EMEL YALIN - 17.11.2010
BERGAMA DÜĞÜN - 08.11.2010
GEZİ NOTLARI/BERGAMA - 11/1/2010
EDREMİT - 23.10.2010
ALTINOVA - 09.10.2010
BODRUM - 02.10.2010
MARMARİS - 02.10.2010
YAŞAMSAL PRATİK BİLGİLER VE ÖNERİLER - 10.09.2010
YAŞAMSAL PRATİK BİLGİLER VE ÖNERİLER - 28.08.2010
GIDALARIN MUCİZEVİ YARARLARI - 23.08.2010
MÜZİSYEN ÇELİK YARGICI - 16.08.2010
MÜZİSYEN ÖĞRETMEN NECATİ ÇAĞMAN - 03.08.2010
MÜZİSYEN ÖĞRETMEN NECATİ ÇAĞMAN - 03.08.2010
ANLAMLI VE ANI DOLU BİRGÜN - 03.08.2010
ÖLMEZ İNSAN KOZAN’LI SAİM KİMDİR? - 07.06.2010
KOZAN KURTULUŞ BAYRAMI - 5/31/2010
GENETİĞİ DEĞİŞTİ RİLMİŞ GIDALAR (GDO) - 24.05.2010
19 MAYIS GENÇLİK, SPOR BAYRAMI - 14.05.2010
ÜNLÜ ŞAİR HAKKI TAMDOĞAN - 07.05.2010
YEMEKLİ HEMŞEHRİLER GÜNÜ - 30.04.2010
23 NİSAN - 26.04.2010
ÇOK GÜZEL HABERLER BUNLAR II - 16.04.2010
ÇOK GÜZEL HABERLER BUNLAR - 09.04.2010
SINAV GÜNLERİ YAKLAŞIRKEN - 02.04.2010
SOFRALARIN VAZGEÇİL MEZİ EKMEK - 26.03.2010
BAHARI GETİREN BAYRAMLAR: - 19.03.2010
ATATÜRK DÜŞÜNCE SİNDE HUKUK VE BASIN - 3/11/2010
ATATÜRK DÜŞÜNCE SİNDEKİ TÜRK ORDUSU - 09.03.2010
ŞAİR ALİ KEPBOĞA - 26.02.2010
İKİ KİTAP-İKİ YAZAR - 19.02.2010
SEVGİLİLER GÜNÜ VE SEVGİNİN GÜCÜ - 11.02.2010
DİLEK SOFRASI - 05.02.2010
ÇARŞILAR -V - 29.01.2010
ÇARŞILAR -IV - 22.01.2010
ÇARŞILAR- III - 15.01.2010
ÇARŞILAR –II - 08.01.2010
ÇARŞILAR - 31.12.2009
PARK KAFE - 18.12.2009
BANA GELEN KİTAPLAR - 11.12.2009
ÖLÜM GELMEYE GÖRSÜN - 04.12.2009
“ANLAMLI BİR GÜN” - 11/24/2009
İZLENİMLER -VI: - 11/13/2009
İZLENİMLER –IV - 06.11.2009
İZLENİMLER-V - 31.10.2009
İZLENİMLER-III - 23.10.2009
İZLENİMLER -II - 15.10.2009
AMERİKA İZLENİM LERİ - 08.10.2009
AĞAÇ DİKEN ADAMLAR - 02.10.2009
ÜÇ KİTAPTAN SEÇMELER - 24.09.2009
KENT KONSEYİ - 18.09.2009
TÜRKÇE DUALAR - 11.09.2009
FEKE’DEN İZLENİMLER - 04.09.2009
BÜYÜK TAARUZ VE BAŞKUMAN DANLIK MEYDAN MUHAREBESİ ( 30 Ağustos 1920) - 28.08.2009
OSMANİ YE’DEN GELEN KARGO: - 21.08.2009
YAYLA GÜNLÜĞÜ - 14.08.2009
ORMAN YANGINLARI - 06.08.2009
ÇEŞİTLEME - 30.07.2009
YUKARI GEDİKLİ’DE ŞENLİK - 7/24/2009
YAZ GÜNLERİNDE KOZAN - 16.07.2009
KOZANIN İL OLMASI - 09.07.2009
TARİHTE İLGİNÇ VAKIFLAR - 25.06.2009
BABALAR GÜNÜ - 18.06.2009
GÜNEŞ ÇARPMASI- GÜVENİLİR GIDA - 12.06.2009
ŞİİRLERİMLE BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR - 04.06.2009
KOZAN KURTULUŞ BAYRAMI - 5/29/2009
DOMUZ GRİBİ VE DİĞER LERİ - 5/22/2009
ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ - 5/15/2009
ANNELERİN HAKKI ÖDENMEZ - 5/8/2009
MEHMET AKİF VE İSTİKLAL MARŞI - 5/1/2009
BARIŞ SEVERLİK VE İNSANLIK ÜLKÜSÜ - 4/24/2009
MUTLU VE KUTLU GÜNLER - 4/17/2009
MAHALLE VE KÖY MUHTARLARI - 4/10/2009
BİR HAFTANIN ARDIN DAN - 4/3/2009
SEÇİME BİR GÜN KALA - 3/27/2009
NEVRUZ-YENİGÜN - 20.03.2009
İBRAHİM AĞAH ÇUBUKÇU - 13.03.2009
DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE KADINLA RIMIZ - 06.03.2009
ÖNLEMLER VE ÖNERİLER - 2/27/2009
BELEDİYE CİLİKTE DÜRÜST LÜK VE ŞEFAFLIK - 20.02.2009
SEVGİLERDE BULUŞMAK-SEVGİNİN GÜCÜ - 13.02.2009
KARBON MONOKSİT ZEHİRLEN MESİ - 06.02.2009
YARIYIL TATİLİ - 30.01.2009
NE SORARSAN SOR - 22.01.2009
KOZAN AİLE MEZARLIĞI - 1/16/2009
HÜR VE ÖRNEK ÇALIŞMA - 1/9/2009
KOZAN GÜNLÜĞÜ - 02.01.2009
TEMA TEMSİLCİSİ / DOĞA SAVAŞÇISI - 12/26/2008
ÖZDEN KARDEŞLER DEN HABER VAR: - 19.12.2008
DÜŞÜNCE LERDEN İÇERİ - 12.12.2008
YEREL SEÇİMLER YAKLA ŞIRKEN - 05.12.2008
NEDEN AĞLADIM - 28.11.2008
SEVGİLİ ÖĞRETMENİM - 11/21/2008
DOĞA İLE DİYALOG - 14.11.2008
ÇEŞİTLEME - 07.11.2008
ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI - 31.10.2008
CUMHURİ YETİN İLANI - 10/24/2008
ANTALYA DEDİKLERİ - 17.10.2008
GEZİ NOTLARI III: - 10/10/2008
GEZİ NOTLARI - 9/26/2008
AYVALIK (Kydania) - 9/19/2008
OKULLAR BAŞLARKEN - 04.09.2008
BAŞKUMAN DANLIK MEYDAN SAVAŞI (30 AĞUSTOS 1922) - 29.08.2008
ÜZÜMÜN YARARLARI - 8/22/2008
TAPAN ÇEVRE VE KÜLTÜR ŞÖLENİ - 15.08.2008
OLGULAR VE VURGULAR - 07.08.2008
İSTANBUL İZLENİMLERİ - 01.08.2008
ORGANİK TARIM - 24.07.2008
İLK YARDIM HAYAT KURTARIR - 17.07.2008
HORZUM DENİLİNCE - 10.07.2008
DUYGULARIM VE DUYGULARIM - 04.07.2008
KOZAN SEVDALILARI - 26.06.2008
KENE’YE DİKKAT!.. - 19.06.2008
YAYLA GÖÇÜ - 13.06.2008
HORZUM YAYLASININ TÜRKÜSÜ - 05.06.2008
2 HAZİRAN 1920 - 29.05.2008
ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI - 22.05.2008
KÜÇÜK TANIMLARLA ÇOK ANLATIM - 15.05.2008
TÜM ANNELERE EN İÇTEN SEVGİYLE - 5/8/2008
İKİ OZAN İKİ KOZAN - 01.05.2008
CUMHURİYET DÖNEMİNDE - 24.04.2008
HOŞKADEM CAMİİ: - 17.04.2008
ANKARA’DAN VE KOZAN’DAN HABERLER  - 10.04.2008
İKİ KARDEŞ- İKİ KİTAP - 03.04.2008
MART GÜNLÜĞÜ - 27.03.2008
SÜREKLİ DEĞİŞEN FEKE  - 20.03.2008
YAVER’İN KONAĞI VE ARIKAN AİLESİ - 13.03.2008
UNUTULMA YAN ASKERLİK YILLARIM - 06.03.2008
ŞİİRSEL BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ ŞİİRSEL BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ - 28.02.2008
POLİTİKA NEDİR. ? - 21.02.2008
UMUT KADINLARI MIZDA - 2/14/2008
ATATÜRK’ÜN FİKİR VE DÜŞÜNCE LERİ - 07.02.2008
ELLİ ÜÇ YILLIK BİR YOLCULUK - 31.01.2008
KOZAN GÜNLÜĞÜ II - 24.01.2008
KOZAN GÜNLÜĞÜ - 17.01.2008
YAŞANMIŞ LIĞIN YÜCELİĞİ - 10.01.2008
METEOROLOJİ - 02.01.2008
BAYRAM GÜNLERİ - 26.12.2007
TARİHTE HATAY SORUNU - 14.12.2007
GARCİ’YA MEKTUP GÖTÜREN KAHRAMAN - 06.12.2007
ÖĞRETMEN Kİ… - 29.11.2007
MASAMIN ÜZERİN DEKİ KİTAPLAR - 22.11.2007
AV-YABAN HAYATI VE SU ÜRÜN LERİ KORUMA DERNEĞİ - 15.11.2007
BİR YAŞAM ÜÇ OLAY - 08.11.2007
GECE GİDENLER - 02.11.2007
CUMHURİYET BAYRAMI - 27.10.2007
TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKALIM - 19.10.2007
YALIN KILIÇLI ŞÖVALYE - 10/11/2007
GEZİ İZLENİM LERİ - 06.10.2007
YEREL YÖNETİMLER VE HİZMETLERİ - 9/29/2007
KÜTÜPHANECİ ŞAİR AHMET BEDİR - 22.09.2007
ÇULLUUŞAĞI KÖYÜ VE SOSYAL TESİSLERİ - 15.09.2007
EYLEMLER-SÖYLEMLER - 07.09.2007
Atatürkçü Düşünce
KÖY ENSTİTÜLERİ
Y.Özgür KARAVELİOĞLU
SOSYAL DEMOKRATLARIN 40 YILLIK KOZAN KARNESİ (2)
Emin İZGİ
HARDDİSK!
Kübra KÜÇÜKERDEM
KİM Kİ, BU EYLÜL?
Cezmi YURTSEVER
ADANA’NA MÜFTÜSÜNÜN FERYAT BELGESİ
Yalın KILIÇ
ATATÜRK’ÜN BÜYÜKLÜĞÜ
Mehmet KIZILTEPE
BELLEK BOZUKLUKLARI
Hafiye
CHP bu şansını iyi kullanmalı

 Barış Yayıncılık © 2007-2011                Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Web Dizayn: gökdeniz